Royal ros til Kaare

Medalje til Kaare for 50års jubilæum

Den 14. august 2024 havde Kaare Taudahl 50års jubilæum hos Fasterholt Maskinfabrik, hvor han som sekstenårig kom i lære som landbrugsmaskinmekaniker.

På selve dagen blev Kaare fejret til den helt store guldmedalje af kolleger, venner og familie i kantinen. Mindre kunne ikke gøre det for en mand, der har været mere end 150 gange rundt om jorden med sin elskede lastbil. En bedrift, der taler for sig selv.

To uger senere modtog virksomheden den rigtige medalje. Det vil sige Den kongelige belønningsmedalje, som direktør, Rikke Kjær Aslak, kunne overrække til en forbavset og intetanende Kaare. (Link til video)

En midtjysk skæbnefortælling
Om det var skæbnen eller ren magelighed, der fik Kaare Taudahl til at søge en læreplads 50 meter nede af gaden fra barndomshjemmet i Fasterholt, vides ikke. Uanset er det som om, Kaare og maskinfabrikken har fulgtes ad lige siden 1958, hvor begge kom til verden med kun syv dages mellemrum.

Efter Kaare kom i lære på værkstedet, blev han indkaldt til militæret, hvor han tog lastbilkørekort. Tilbage igen efter en veloverstået værnepligt skiftede Kaare lærepladsen ud med titlen som chauffør. En titel han har haft lige siden.

Vejboder og vejbroer
Kaare kender det danske vejnet som sin egen bukselomme. Han ved fx, hvor alle pølsevogne er, og hvilke der er et besøg værd. Derudover kender han samtlige veje og vejbroer i Danmark. Vejbroerne er vigtige, idet de nyere Fasterholt vandingsmaskiner rager højt op.

Højden er faktisk det eneste, Kaare er kommet i clinch med ordensmagten over. Kaare blev engang stoppet af politiet, fordi de ville se, om hans last var for høj. Det fik de sig en god dialog om, og politiet forklarede blandt andet, at der skal en særlig køretilladelse til for at køre med for høj last.

Allerede ugen efter skulle Kaare afsted med en stor vandingsmaskine og indhentede køretilladelsen fra politiet. Da Kaare så den, rystede han blot på hovedet. For det første var der en bro på ruten, han ikke kunne køre under. For det andet ville de sende ham ad en vej, lastbiler ikke må køre på.

Så Kaare sendte politiet et alternativt forslag, som de godkendte med det samme. Han laver stadig selv sine ruter, som politiet får til godkendelse, og også her er der stor respekt omkring Kaares viden og ekspertise.

Åbningstider i julen

Vi holder julelukket fra fredag den 20. december kl. 10.30 til og med søndag den 5. januar 2025. Det gælder alle mand på nær...